Розробка та впровадження високоефективних кругових світлоповертальних елементів для автомагістралей та транспортних мереж Києва

Петров, ВВ
Антонов, ЄЄ
Крючин, АА
Шанойло, СМ
Nauka innov. 2018, 14(5):63-67
https://doi.org/10.15407/scin14.05.063
Рубрика: Науково-технічні інноваційні проекти Національної академії наук України
Мова: Українська
Анотація: 
Вступ. Впровадження сучасних мікропризмових світлоповертальних елементів (катафотів) для оснащення автошляхів сприятиме підвищенню безпеки дорожнього руху, перш за все, в темний час доби. Тому є своєчасним виконання конкурсного науково-технічного проекту з розробки таких пристроїв.
Проблематика. Зважаючи на стрімке збільшення автомобілепотоків та зростання інтенсивності дорожнього руху, актуальним питанням є підвищення безпеки руху на автомагістралях за рахунок використання сучасних дорожніх знаків та обладнання.
Мета. Створення нових типів високоефективних мікропризмових катафотів для використання при оснащенні автошляхів.
Матеріали й методи. Використано розрахункові методи для визначення геометричних параметрів катафотів, метод алмазного різання — для процесу формування мікрорельєфу світлоповертального пристрою. Нові елементи виготовлено з використанням гальванічних штампів з мікропризмовим світлоповертальним рельєфом, а з’єднання елементів катафотів виконано шляхом ультразвукового зварювання.
Результати. Розроблено технологічні процеси, прецизійне обладнання та спеціальне оснащення для виготовлення корпусів катафотів з полікарбонату, формування світлоповертальних мікропризмових структур з поліметилметакрилату, збирання пристроїв в єдиний оптичний блок та герметизації кінцевих виробів методом ультразвукового зварювання.
Висновки. Розроблено конструкцію та виготовлено дослідно-промислову партію (500 шт.) кругових бордюрних катафотів з мікропризмовими світлоповертальними елементами круглої форми, які встановлено фахівцями Комунальної корпорації «Київавтодор» на найбільш напружених перехрестях автошляхів Києва з метою дослідної їх експлуатації та підготовки рекомендацій щодо розширення обсягів використання зазначених пристроїв в Україні.
Ключові слова: алмазне різання, безпека руху, катафот, світлоповертальний елемент
Посилання: 
1. Борн М. Основы оптики. Москва: Наука, 1973. 720 с.
2. Antonov E.E., Kryuchyn A.A., Mingley Fu, Petrov V.V., Shanoilo S.M., Zichun Le. Microprisms: optical parameters and monitoring. Kyiv: Akademperiodyka, 2015. 146 р.
3. Бобров В.Ф. Основы теории резания металлов. Москва: Машиностроение, 1979. 344 с. 
4. Антонов Є.Є., Панкратова А.В., Шиховець О.В. Оптичні властивості серії гальванічних матриць мікрорельєфних світлоповертальних структур. Реєстрація, зберігання і обробка даних. 2013. Т. 15, № 4. С. 41–50.