Багатозондова апаратура електрометрії нафтогазових свердловин

ЗаголовокБагатозондова апаратура електрометрії нафтогазових свердловин
Тип публікаціїJournal Article
Year of Publication2018
АвториМиронцов, МЛ
Short TitleNauka innov.
DOI10.15407/scin14.03.057
Об'єм14
Проблема3
РубрикаНауково-технічні інноваційні проекти Національної академії наук України
Pagination57-63
МоваУкраїнська
Анотація
Вступ. Роботу присвячено створенню апаратури електрометрії, що здатна розв’язувати актуальні завдання геофізичного дослідження нафтогазових свердловин.
Проблематика. Існуюча в Україні апаратура не спроможна надійно вирішувати завдання геофізичного дослідження нафтогазових свердловин, зокрема й в умовах Дніпровсько-Донецької западини.
Мета. Створення та свердловинне випробування відповідної апаратури високої просторової роздільної здатності.
Матеріали й методи. Для створення багатозондової апаратури електричного каротажу використано можливість поєднання потенціал-зондів, що дозволяє встановлювати електричний потенціал вздовж осі свердловини і, відповідно, дозволяє розв’язувати обернену задачу з високою точністю. Для розробки багатозондової апаратури індукційного каротажу використано метод частотного сканування.
Результати. Розроблено два прототипи багатозондової апаратури та проведено свердловинні випробування їх габаритних макетів в умовах теригенного розрізу та порівняно її ефективність з вже існуючою в Україні апаратурою.
Висновки. Пропонована апаратура електричного каротажу має вищу роздільну здатність, ніж комплекс, що складається з апаратури бокового-каротажного зондування, бокового каротажу та індукційного однозондового каротажу, також вона є простішою в експлуатації, оскільки конструктивно є одним приладом, а не трьома різними. Розроблена апаратура індукційного каротажу, має таку ж саму вертикальну просторову роздільну здатність, як і існуюча однозондова апаратура індукційного каротажу, але натомість вона дозволяє встановлювати геоелектричні параметри пластів-колекторів без залучення інших методів дослідження.
Ключові словаіндукційний каротаж, електричний каротаж, електрометрія, нафтогазова свердловина