Біла книга: ідеї та рекомендації як рухатися вперед українській науці? Погляд української наукової діаспори

ЗаголовокБіла книга: ідеї та рекомендації як рухатися вперед українській науці? Погляд української наукової діаспори
Тип публікаціїJournal Article
Year of Publication2019
АвториЗойменіхт, О, Гаращук, О, Ладохін, О
Short TitleNauka innov.
DOI10.15407/scin15.05.106
Об'єм15
Проблема5
РубрикаІнформаційний розділ
Pagination106-119
МоваУкраїнська
Анотація
Вступ. Важливим підходом до реформування наукової системи України та розвитку інноваційного середовища може стати ширше залучення потенціалу наукової діаспори. Обговоренню цього питання було присвячено проведення першого Форуму української наукової діаспори «Розвиток науки шляхом міжнародної співпраці» (Київ, 20–22 жовтня 2018 р.).
Проблематика. Сучасний стан науково-освітньої галузі в Україні характеризується низкою негативних явищ і потребує системного реформування.
Мета. Узагальнити ідеї та рекомендації щодо розвитку наукової галузі в Україні, висловлені вченими під час проведення Форуму української наукової діаспори.
Матеріали й методи. Аналіз ідей і пропозицій учасників Форуму, обговорених при формуванні програми, в доповідях, на круглих столах, у дискусіях та відгуках на опитування. Огляд прикладів міжнародних програм та заходів, спрямованих на співпрацю з ученими діаспори.
Результати. Запропоновано низку заходів, спрямованих на вирішення проблеми внутрішнього і зовнішнього «відтоку мізків» з наукової сфери, сприяння їхній «циркуляції» і примноженню інтелектуального потенціалу суспільства. Серед них — збільшення базового фінансування галузі, розробка сприятливих податкових правил для міжнародного співробітництва, вдосконалення законодавства щодо прав інтелектуальної власності, можливостей для заснування паритетних грантових програм, спільних наукових лабораторій тощо. Обґрунтовано важливість створення експертних комісій з участю іноземних експертів для рецензування наукових проектів, публікацій, оцінювання наукових установ та підтримки реформ. Наведено приклади міжнародних програм та схем фінансування з метою забезпечення співпраці з ученими діаспори.
Висновки. Форум наукової діаспори став вдалим дискусійним майданчиком для презентації та обговорення результатів досліджень вчених України і діаспори, а також для розгляду найактуальніших питань щодо стану наукової галузі. Наші співвітчизники готові ділитися своїми знаннями та досвідом, набутими у науково-дослідних організаціях різних країн, для сприяння реформуванню та розвитку науки в Україні.
Ключові словаміжнародне наукове співробітництво, наукова діаспора, реформування наукової галузі