Стратегічні підходи до активізації академічного підприємництва в сучасних мега-університетах: перспективи України

ЗаголовокСтратегічні підходи до активізації академічного підприємництва в сучасних мега-університетах: перспективи України
Тип публікаціїJournal Article
Year of Publication2020
АвториНовікова, ІЕ, Жилінська, ОІ, Осецький, ВЛ, Бедюх, ОР
Short TitleNauka innov.
DOI10.15407/scin16.06.003
Об'єм16
Проблема6
РубрикаЗагальні питання сучасної науково-технічної та інноваційної діяльності
Pagination3-17
МоваАнглійська
Анотація
Вступ. Наразі науково-дослідна діяльність є провідною в найбільш рейтингових університетах світу, адже вона орієнтована на отримання нових знань, тоді як освітню діяльність спрямовано безпосередньо на використання отриманих знань. Проте в Україні розвиток академічного підприємництва не набув належного рівня.
Проблематика. Втілення ідеї активізації інноваційно-інвестиційного руху в університетах України передбачає апгрейд наявної інноваційно-орієнтованої інфраструктури та розроблення реального плану дій для тих закладів, у яких наявні матеріально-технічне та інтелектуальне підґрунтя.
Мета. Обґрунтувати стратегічні підходи до комерціалізації дослідницької продукції в сучасних мега-університетах, що загалом передбачає активізацію провадження дослідницької діяльності у контексті просвітництва міжнародного академічного підприємництва як імперативу розвитку високотехнологічної, експорторієнтованої та соціальновідповідальної моделі економіки.
Матеріали й методи. Використано методи економічного (зокрема PEST- і SWOT-аналізи) та логіко-структурного аналізу, методи порівняння, синтезу, прогнозування, теоретичного узагальнення, а також економіко-статистичні методи аналізу фактичних даних.
Результати. Сформульовано рекомендації та дієві кроки щодо примноження небюджетних джерел фінансування університетської інноваційно-дослідницької діяльності в Україні, зокрема через підняття прибутковості об’єктів інтелектуальної власності та створення малих інноваційних підприємств.
Висновки. Одержані результати дозволять сформувати стратегічні принципи розроблення нової методичної парадигми комерціалізації результатів інтелектуальної праці в університетах з урахуванням тенденцій розвитку світової та особливостей вітчизняної наук.
Ключові словаінтелектуальна власність, академічне підприємництво, малі інноваційні підприємства, стратегія, трансфер технологій, університети